İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde
MEY-DEB Projesi
Açılış Toplantısı Yapıldı.
MEY-DEB PROJESİ 16 Haziran 2022

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde
MEY-DEB Projesi
Açılış Toplantısı Yapıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Mesleki Yeterlilik- Demir Bilek (MEY-DEB) Projesi açılış toplantısı 16 Haziran 2022 tarihinde 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda yapıldı.

Toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Müdür Yardımcısı Medet Ekşi, sanayi odası temsilcileri, sektör temsilcileri, dernek ve oda temsilcileri, kursiyerler katıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Mesleki Yeterlilik- Demir Bilek (MEY-DEB) Projesi açılış toplantısı  15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Müdür Yardımcısı Medet Ekşi, sanayi odası temsilcileri, sektör temsilcileri, dernek ve oda temsilcileri, kursiyerler  katıldı.

İş piyasasının ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve mesleki değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken, ekonomiye değer katan nitelikli işgücü kazandırmayı hedefleyen Mesleki Yeterlilik- Demir Bilek (MEY-DEB) Projesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Karabağlar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi ve İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ortaklığında yürütülüyor. Projenin iştirakçileri ise Türkiye Odalar Borsalar Birliği- Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (TOBB-MEYBEM) ve Kadın Ve Demokrasi Derneği  (KADEM).

Ülkemizde mesleki yeterlilik sisteminde yapılan yasa değişikliği sonucunda İzmir’de Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip, ulusal işgücü piyasasının aradığı, hızla değişen sosyal, ekonomik ve teknolojik koşullara bağlı olarak sürekli kendini yenilebilen insan yetiştirmek adına hayata geçirilen proje, 8 kurumda ve 26 gönüllüyle uygulanmaya başlanmıştır.

Mesleki eğitim okullarını imalat sektörü için eğitim öncüsü haline getirme hedefiyle proje kapsamında yer alan okullar yeni ve ileri teknoloji makine ve cihazlarla donatılıyor. Projenin temel hedefi, istihdamda yer alacak işsiz ve 18 yaş üstü kişileri sektörde aranan işgücü haline getirmek ve vasıflı işgücü kazandırarak sektörle bütünleşmektir. Proje kapsamında istihdam garantisi veren 50 fabrika 182 istihdamla günümüz istihdam sorununa çözüm üretmek amaçlanıyor.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program proje tanıtım videosunun izlenmesiyle devam etti. Proje koordinatörü Funda Sel,  Mesleki Yeterlilik- Demir Bilek (MEY-DEB) projesi ile ilgili bilgi verdi.

Manisa Sanayi Odası temsilcisi Hasan Erdirik yaptığı konuşmada mesleki yeterlilik kursları düzenleyerek sektörde belgelendirme süreçlerini yönettiğini belirterek bu tür projelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri temsilcisi Şanel Ala; MEY-DEB Projesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayarak projede emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir Denetimli Serbestlik Müdürü Necmi Sultani, denetimli serbestlik hakkında bilgi verdi ve bu projenin mesleki yeterlilik kapsamında meslek edinen hükümlülerin topluma döndüğü zaman hayata tutunabilmeleri adına önemli olduğunu vurgulayarak projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Sektör temsilcileri adına konuşan Etken Hidrolik Pnömatik Sanayi Genel Müdürü Halit Güner, sektörde yaşanan ara eleman eksikliğinden söz ederek MEY-DEB projesinin bu sürece katkı sağlayacağını belirtti ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit YENTÜR, eğitimin çok yönlü bir süreç olduğunu belirterek sektör ile bir arada olmanın hem öğrenciler hem de eğitimciler adına önemli olduğunu ifade etti. Mesleki eğitimin ve mesleki eğitimde kalkınmanın hızlandırılması ve istihdamın arttırılmasının önemine değinen YENTÜR, mesleki eğitimin, sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve alışkanlıklarına sahip insan gücünün yetiştirilmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Bilim ve teknoloji, hızlı gelişim ve rekabet ortamı ve yeni çalışma biçiminin, mesleki eğitimde yenileşme ve değişim hareketlerinin mesleki eğitimin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söyleyen YENTÜR, Mesleki Yeterlilik ve Demirbilek Projesinin, yeni gelişmelere uyum sağlayacak, üretimin ve sanayinin bel kemiğini oluşturacak donanımlı ve ihtiyaca dönük bireyler yetiştirilmesini ve işletme sahiplerinin ara eleman bulmasını sağlayacak müstesna bir proje olduğunun altını çizdi.

YENTÜR,  bu proje ile ulusal ve uluslararası seviyede mesleki eğitimle donatılmış, yenilikçi, işgücü piyasasında istenen düzeye uygun ve sektörün ihtiyaçlarına cevap veren, kendini sürekli olarak yenileyen geliştiren bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Ayrıca mesleki eğitim okullarının imalat sektörünün istihdam sorununa çözüm olacak biçimde şekillendirildiğinden söz ederek kurs ve eğitimi bulunmayan makine ve cihazların kurslarını düzenleyerek hem okulların kurs merkezi haline getirildiğini hem de kursiyerlerin belgelendirilerek istihdama katkı sağlandığını söyledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeniliklerin yakından takip edilerek çalışmaların şekillendirildiğini vurgulayan YENTÜR, proje ile bir araya gelen sektör temsilcilerine teşekkür etti.

Toplantıda İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit YENTÜR, kursiyerlere belgelerini verdi.  Program çiçek takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.